Dziś mam dobrą wiadomość. Wczoraj firma Red Gate ogłosiła, że wycofuje się częściowo z pobierania opłaty za program .NET Reflector. Częściowość oznacza, że dotychczasowi użytkownicy będą mogli pobrać i zainstalować wersję 6.8 do której otrzymają wieczystą licencję. Wersja ta zostanie wypuszczona na początku maja i będzie ostatnią darmową wersją programu. Od wersji 7 program będzie całkowicie komercyjny, gdzie podstawowa licencja kosztuje obecnie 35$.

Decyzja ta jest odpowiedzią firmy Red Gate na negatywny odzew społeczności na ogłoszoną wcześniej decyzję. Jak podaje producent jest to pewien rodzaju kompromis pomiędzy zaspokojeniem potrzeb społeczności, a uzyskaniem środków na dalszy rozwój programu. Jak już wspomniałem wcześniej wersja 6.8 będzie ostatnią darmową wersją. Z tego powodu użytkownicy powinni być świadomi, że nie zostaną dodane do niej już żadne nowe funkcjonalności oraz poprawione błędy. Osoby, które będą potrzebowały nowych funkcjonalności oraz wersji bez błędów będą musieli zakupić nowszą wersję programu.

Aby używać darmowej wersji należy:

  • zignorować komunikaty o wygaśnięciu obecnej wersji,
  • zainstalować wersję 6.8 na komputerze; będzie ona dostępna za pomocą mechanizmu automatycznej aktualizacji do końca sierpnia,
  • zarejestrować program za pomocą numeru seryjnego wysłanego na maila.

Od teraz można się cieszyć darmową wieczystą licencją na program .NET Reflector 6.8.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Red Gate.