Prędzej, czy później każdy z nas otrzyma błąd o następującej treści na emulatorze Windows Phona:

[box color=”blue” icon=”busy” size=”big”]Error: The saved-state file C:\ProgramData\Microsoft\XDE\{7F63A4C3-95DE-4DF2-91A9-AEC63BBDD089}.dess is corrupt. Please delete the corrupted saved state file and then retry.[/box]

Co najwyżej inny będzie podany GUID. Błąd nie jest straszny, ponieważ opisuje nam jak w prosty sposób można go rozwiązać – wystarczy usunąć pliki z podanego katalogu o wspomnianym w błędzie GUIDem. Po ich usunięciu emulator powinien już wystartować bez problemu, ale…

Błąd Emulatora

…startuje on znacznie dłużej. Za każdym razem wykonuje on kompletną procedurę bootowania. Przed pojawieniem się komunikatu o błędzie emulator startował tak jakby z trybu hibernacji. Aby naprawić zaistniałą sytuacją można zastosować dwa rozwiązania:

  1. szybsze, choć nie zawsze działa – wystarczy uruchomić wiersz poleceń z prawami administratora i uruchomić następujące polecenie:
    "c:\Program Files\Microsoft XDE\1.0\ImageGen.exe" 
            /g /p {7E6B29E6-AAE1-41dc-9849-049507CBA2B0} /csl 1033
  2. jeśli pierwszy sposób nie pomoże to wystarczy wejść w Programy i funkcje (Dodaj / Usuń programy). Na liście należy znaleźć Windows Phone SDK i następnie uruchomić opcję naprawy.

Po wykonaniu tych czynności nasz emulator powinien startować znacznie szybciej.