Firmy chyba nikomu nie trzeba przedstawiać – jest to producent między innymi zestawów kontrolek przygotowanych na różne platformy. Oprócz tego wytwarza ona wiele innych narzędzi ułatwiających pracę programistom. Tyle o firmie…

Wpis ten miał powstać już dawno temu, ale zawsze znajdowało się coś ważniejszego. Na chwilę obecną jestem posiadaczem dwóch produktów tej firmy – zestawu kontrolek do [mark]Windows Phone[/mark] oraz do [mark]Windows 8[/mark]. Szczerze mówiąc kontrolek do Windowsa jeszcze nawet nie rozpakowałem. Są ściągnięte na dysk i czekają na lepsze czasy.

W tym wpisie chciałem poruszyć temat kontrolek przeznaczonych do tworzenia aplikacji na platformę Windows Phone. Kontrolek tych używam już ponad pół roku. Początkowo miały one być użyte tylko w Kursach Walut. Chciałem poprawić funkcjonalność rysowania wykresów. Przetestowałem wszystkie dostępne wtedy na rynku kontrolki, które były darmowe. Żadna z nich nie spełniała moich oczekiwań. W wyniku testów wybrałem kontrolki firmy VisiBlox. Niestety użytkownicy bardzo często narzekali na sposób prezentacji wykresów. Najczęściej padały stwierdzenia, że wykresy nie są intuicyjne, działają dziwnie, wyglądają tak sobie. Coś trzeba było zrobić. Zacząłem się rozglądać i wybór padł na [mark]Telerika[/mark]. Zanim zdecydowałem się na nie, postanowiłem zobaczyć jak one działają. Z tym nie było problemu. Telerik przygotował aplikację Telerik Examples, którą można zainstalować na telefonie i przetestować każdą kontrolkę.

Decyzja o rozpoczęciu przygody z Telerikami była jedną z lepszych decyzji. Potem w sumie żałowałem, że nie podjąłem jej wcześniej. Koszt samych kontrolek na Windows Phone wynosi obecnie 99$. Za tą cenę dostajemy masę różnego rodzaju dodatkowych oraz zamienniki już istniejących kontrolek.

Telerik - Kontrolki

Telerik – Kontrolki

Oprócz tego pakiet zawiera pomoc techniczną, która powinna udzielić nam odpowiedzi w przeciągu doby. Testowałem ją już kilkakrotnie i na prawdę nie ma do czego się przyczepić. Za każdy znaleziony błąd dostajemy punkty, które możemy wymienić na inne produkty Telerika. Oczywiście podejście do rozwiązywania problemów jest zdecydowanie inne niż w przypadku Microsoftu. Sądzę, że niejednokrotnie spotykaliście się z jakimś problemem, który był opisany jako – znany problem, będzie naprawiony z nową edycją środowiska. Czyli w sumie nie wiadomo kiedy. W przypadku Telerika jest zupełnie inaczej. Jeśli błąd jest bardzo istotny to zostaje przygotowana specjalnie dla nas paczka zawierająca poprawkę. Drugim sposobem rozwiązania tego problemu jest dostarczenie kawałka kodu, który ominie ten błąd. W obydwu przypadkach byłem bardzo zadowolony.

Wracając do kontrolek. Pierwotnie miały być używane tylko wykresy. Które wyglądają na prawdę nieźle, działają intuicyjne i bardzo szybko. Jak się okazało wymienione powyżej cechy nie dotyczyły tylko wykresów. Pomału zacząłem zastępować inne kontrolki, elementami przygotowanymi przez Telerika. O ile w przypadku Kursów Walut zmiana wydajności nie była aż tak spektakularna, to w przypadku aplikacji SpeedDial nastąpił drastyczny przyrost wydajności. Szczerze mówiąc wydaje mi się, że Microsoft powinien udać się na szkolenie do Telerika. Wydajność kontrolki ListBox dostarczanej przez Telerika była drastycznie większa od tej dostępnej w SDK. Nie ukrywam, że spędziłem przeszło dwa tygodnie, aby zoptymalizować aplikację SpeedDial. Tak, aby przy użyciu zwykłych kontrolek działała wydajnie. I to był czas stracony. Owszem, przetestowałem wiele różnych sztuczek i to zostaje w głowie, ale funkcjonalność programu stała w miejscu. Powstał dziwnie wyglądający kod, który działał wydajnie – przynajmniej tak mi się wydawało. Po podpięciu kontrolek Telerika usunąłem praktycznie wszystkie wcześniejsze modyfikacji poprawiające wydajność. Kod zaczął z powrotem wyglądać ok, a wydajność programu była zdecydowanie lepsza. I co więcej nie musiałem już ograniczać ilości elementów na liście.

Do tej pory tekst brzmi prawie jak reklama. Same superlatywy. Niestety nie ma róży bez kolców. Dla mnie największą wadą jest rozmiar kontrolek. Chcąc użyć tylko kilku z nich jesteśmy zmuszeni zaimportować praktycznie wszystkie. Oznacza to tyle, że do naszego programu będziemy musieli dodać dodatkowe 2MB. Jeśli kontrolki są już potrzebne na samym starcie aplikacji to może okazać się, że czas startu naszego programu wydłuży się o około 2 sekundy. Na całe szczęście mamy dostęp do kodu źródłowego wraz z instrukcją jak przygotować biblioteki z kontrolkami. Dzięki temu możemy w każdej chwili wyrzucić niepotrzebne kontrolki.

Podsumowując, zakup kontrolek przygotowanych przez firmę Telerik potrafi zaoszczędzić nam sporo czasu. Serdecznie zachęcam osoby, które nigdy z nich nie korzystały do ich wypróbowania. Na stronie dostępna jest bezpłatna wersja demonstracyjna. W zasadzie jest to pełna wersja z ograniczeniem czasowym. Jestem pewien, że jeśli raz spróbujecie ich używać to nie będziecie chcieli wrócić do domyślnych kontrolek dostarczanych przez SDK.