Już od jakiegoś czasu Microsoft próbuje zachęcić programistów do tworzenia aplikacji na urządzenia z systemem Windows Phone oraz Windows 8. W Polsce akcja ta jest realizowana najczęściej poprzez przeprowadzanie warsztatów, na których uczy się jak tworzyć oprogramowanie na konkretne urządzenia, preferencyjne ceny zakupów urządzeń oraz konkursy na CodeGuru.pl. Nie ukrywam, że dzięki tym konkursom zdobyłem swój pierwszy telefon z Windows Phone, a potem nawet XBoxa.

Zawsze mi się jednak wydawało, że Polska jest traktowana trochę inaczej niż większe rynki. Przykładowo w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, czy Australii wystarczyło napisać 2 dowolne aplikacje i uzyskiwało się telefon. Przez pewien okres wystarczył tylko e-mail z obietnicą stworzenia aplikacji.

Ale nie ma co narzekać. Fajnie, że ludzie z Microsoft Polska cały czas starają się zachęcić deweloperów do tworzenia oprogramowania na ich platformę. Chociaż akcja skierowana jest raczej do nowych deweloperów. Punkty przyznawane są za nowe aplikacje. Stare, niestety nie mogą brać udziału w konkursie.

Na całe szczęście natura nie znosi próżni. Wczoraj całkiem przypadkowo odkryłem program Nokii DVLUP, którego zasady mi bardziej odpowiadają. Podobnie jak w konkursach CodeGuru.pl dostajemy punkty za stworzone aplikacje na platformę Windows Phone, ale nie tylko. Program ten ma o wiele dłuższy horyzont czasowy. Samo zgłoszenie aplikacji nie jest najważniejsze. Punkty możemy również zdobyć za inne dodatkowe elementy – wykorzystanie jakiejś funkcjonalności w programie, odpowiednią ilość pozytywnych recenzji aplikacji, itd. I co najważniejsze można zgłaszać wszystkie swoje dotychczasowe aplikacje. Podobnie jak w przypadku CodeGuru.pl punkty teoretycznie mają być wymienialne na nagrody. Chociaż na razie lista nagród nie została jeszcze zdefiniowana, na podstawie opublikowanego filmu można przypuszczać co znajdzie się na tej liście.