Dwa tygodnie temu opisywałem kwestie związane z poprawnym przygotowaniem elementów prezentowanych w sklepie z aplikacjami. W tymże artykule zobowiązałem się poruszyć kwestie związane ze zwiększeniem ilości ocen wystawianych przez użytkowników naszej aplikacji.

Sprawa jest bardzo prosta – nam jako programistom aplikacji mobilnych zależy na uzyskaniu jak największej ilości pozytywnych ocen naszej aplikacji. Po drugiej stronie są użytkownicy, osoby, które nie zawsze znają wszystkie funkcje telefonu. Taką osobą może być nastolatek, który potrafi zrobić wszystko na telefonie, jak również osoba starsza, która używa telefonu tylko do dzwonienia. Może jeszcze korzysta, z kilku aplikacji zainstalowanych przez kogoś innego.

Kolejną kwestią jest motywacja. Osoby zadowolone z aplikacji, którą właśnie zainstalowały są mniej skłonne do jej oceny niż użytkownicy, którym nie spodoba się aplikacja. Należy pamiętać o następującej zasadzie:

Zadowolony klient powie o firmie trzem znajomym, niezadowolony dziesięciu!

Zapewniam Was, ona działa też w przypadku aplikacji mobilnych!

Rozwiązanie jest proste – wystarczy po pewnym czasie poprosić użytkownika o ocenę naszej aplikacji. Jeśli tylko użytkownik się zgodzi to przechodzimy do widoku, w którym użytkownik wpisuje ocenę. Problemem jest tylko zdefiniowanie tego czasu, po którym użytkownik zostanie poproszony o ocenę. Czas ten można zdefiniować dwojako:

[list]

 • ilość dni od pierwszego uruchomienia aplikacji,
 • ilość uruchomień aplikacji.

[/list]

Wybór opcji zależy tylko od tego jak wygląda nasza aplikacja. W przypadku Kursów Walut stosuję pierwsze podejście. W większości przypadków użytkownicy przypinają interesujące ich waluty do ekranu startowego. W związku z tym uruchamianie aplikacji następuje rzadko. Inaczej sprawa wygląda w przypadku aplikacji SpeedDial. W tym przypadku używam ilości uruchomień aplikacji. Wynika to z innej zasady działania aplikacji.

Implementacja tego rozwiązania jest bardzo prosta. W sieci można znaleźć wiele gotowych rozwiązań. Ja w swoich aplikacjach korzystam z jednej z kontrolek TelerikaRadRateApplicationReminder. Dzięki temu implementacja tej funkcjonalności zajmuje zaledwie kilka linijek:

private void Application_Launching(object sender, LaunchingEventArgs e)
{
 ...
 RadRateApplicationReminder radRateApplicationReminder =
  new RadRateApplicationReminder
   {
    AllowUsersToSkipFurtherReminders = true,
    RecurrencePerUsageCount = 5,
    RecurrencePerTimePeriod = new TimeSpan(30, 0, 0, 0),
    MessageBoxInfo = new MessageBoxInfoModel
    {
     Buttons = MessageBoxButtons.YesNo,
     Content = AppResources.App_RateReminder_Content,
     SkipFurtherRemindersMessage = AppResources.App_RateReminder_SkipFurtherRemindersMessage,
     Title = AppResources.App_RateReminder_Title
    }
   };
 radRateApplicationReminder.Notify();
 ...
}

W tym przypadku użytkownik po 5 uruchomieniach aplikacji lub po 30 dniach od jej pierwszego użycia zobaczy następujący komunikat:

Zachęta do oceny

Należy pamiętać o jednej istotnej kwestii. Użytkownik powinien mieć zawsze możliwość wyłączenia przypomnień związanych z oceną aplikacji.