Jakiś czas temu postanowiłem zmienić dysk twardy na SSD w komputerze stacjonarnym. Wybór padł na nośnik o pojemności 120 GB. Zastanawiałem się nad większym, ale celem tej wymiany było przyspieszenie startu systemu oraz aplikacji. Pozostałe dane miały być trzymane na innych dyskach. I w sumie takie rozwiązanie działało bezbłędnie przez długi czas.

Ale… Ostatnio ukazało się nowe Visual Studio oraz nowy Windows 10, a na dysku było zaledwie 2 GB. Czyszczenie i usuwanie niepotrzebnych rzeczy na wiele się nie zdało, jednakże szybka analiza pokazała, że w sumie dwa foldery: Users oraz ProgramData zajmują ponad 22 GB. Jeszcze większe moje zdziwienie wywołał fakt, że sam Chrome przetrzymuje na dysku pliki o rozmiarze ponad 1,5 GB.

Próba usunięcia rzeczy z tych folderów nie przyniosła pożądanych efektów. Pojawił się więc pomysł przeniesienia ich na inny dysk. Po kilku próbach mogę stwierdzić, że operacja ta nie jest tak bardzo skomplikowana. Należy pamiętać tylko o jednej rzeczy, ale o tym za chwilę.

W celu wykonania opisanej akcji będzie potrzebna płyta instalacyjna Windowsa, aby uruchomić wiersz poleceń. Poniżej przedstawiam listę kroków, które należy wykonać:

  1. Uruchomienie instalatora Windows 10 z płyty.
  2. Następnie należy wybrać opcję Rozwiąż problemy.
  3. Następnie – Opcje zaawansowane
  4. I finalnie – Wiesz poleceń

W tym momencie powinniśmy mieć dostęp do naszych dysków z poziomu wiersza poleceń. Należy więc odszukać dysk z systemem operacyjnym oraz dyski docelowe, na które te dwa foldery zostaną przeniesione. W celu skopiowania należy wykonać następujące komendy:

robocopy "C:\Users" "D:\Users" /MIR /COPYALL /XJ
robocopy "C:\ProgramData" "D:\ProgramData" /MIR /COPYALL /XJ

Po skopiowaniu wszystkich plików należy usunąć wspomniane foldery z dysku systemowego:

rmdir "C:\Users" /S /Q
rmdir "C:\ProgramData" /S /Q

I utworzyć dowiązania na dysku systemowym do folderów przeniesionych na inny dysk:

mklink /J "C:\Users" "D:\Users"
mklink /J "C:\ProgramData" "D:\ProgramData"

I na tym teoretycznie można zakończyć opis. Po ponownym uruchomieniu komputera powinno zadziałać wszystko bez najmniejszego problemu. Czasami tak jednak nie jest.

Należy pamiętać, że takie dowiązanie jest czymś podobnym do skrótu. I w wierszu poleceń nasze dyski mogą mieć zupełnie inne litery niż w Windowsie. Dlatego też tworząc dowiązanie zawsze należy podać ścieżkę, która będzie poprawna po uruchomieniu Windowsa.

Dodatkowy problem, który może wystąpić związany jest ze zmianą przez nas liter dysków. W moim przypadku chciałem mieć jeden z tych folderów na dysku Z. Niestety w wierszu poleceń on nie występował i próba stworzenia dowiązania do nieistniejącego napędu zakończyła się niepowodzeniem. Ale jest na to obejście. Należy tylko skopiować interesujący nas folder dodatkowo na dysk, którego litera dostępna jest w wierszu poleceń. Następie po uruchomieniu Windowsa usunąć dowiązanie utworzone w wierszu poleceń, a następnie zaraz po jego usunięciu utworzyć nowe z poziomu wiersza poleceń systemu Windows. Taką operację należy wykonać zaraz po uruchomieniu systemu operacyjnego, aby uniknąć dużych zmian pomiędzy tymi folderami spowodowanymi pracą Windowsa.